Úvod O nás Technické informace Postupy leštění a broušení Jak nakupovat Fotogalerie Časté dotazy

Postup olepování filcových kotoučů brusivem

Kotouč na kterém je nalepeno brusivo, je předchůdce dnešních lamelových kotoučů, ale pro své nízké provozní (nikoliv pořizovací) náklady se jedná o stále velmi používaný způsob broušení. Nutno však předeslat, že tento způsob broušení je hodně náročný na zručnost brusiče, protože olepený kotouč má mnohem větší snahu ploškovat (udělat drobné plošky na broušeném předmětu) než  kotouč lamelový.

Postup olepení:
Filcový kotouč se upne do brusky, orovná, případně se odstraní předchozí olep.Takto orovnaný kotouč musí naprosto perfektně běžet tj.nesmí vůbec házet a to radiálně ani axiálně!

Orovnaná plocha se začistí a zarovná přiložením kusu brusného kotouče k točícímu se filcovému kotouči, který budeme olepovat. Plocha musí být rovná, případně upravená do požadovaného tvaru (např. kužel atd.). Olepovaná plocha nesmí být mastná!!

Kotouč sejmeme z hřídele. Pokud nám hřídel na brusce hází  je vhodné poznačit si polohu hřídele vůči kotouči, abychom po olepení nastavili kotouč do stejné polohy.

Připravíme si brusivo: nasypeme ho na papír tak, abychom měli vytvořenou stopu o šířce cca dvojnásobku šířky a délce alespoň rovné ¾ obvodu kotouče.

Kotouč natřeme smirkolepem, středovým otvorem provlékneme tyčku a kotouč válíme v brusivu.Upozorňuji, že na tyč je nutné přiměřeně tlačit. Postup nanášení připomíná válcování těsta v kuchyni. Po nanesení necháme proschnout 24hodin a naneseme další vrstvu. Doporučuji nanést 3, maximálně 4 vrstvy.

Po zaschnutí namontujeme kotouč na hřídel tak jak jsme si případně poznačili. Potom vezmeme ocelovou tyčku, kotoučem jednou rukou pootáčíme a druhou jemně poklepáváme nalepenou vrstvu tak, aby rovnoměrně popraskala. Poklepává se na plocho, tak, aby směr úderu byl takřka rovnoběžný s osou hřídele.

Zapneme brusku a orovnáme starým brusným kotoučem boky olepeného kotouče tak, aby se odstranily otřepy a kotouč se zarovnal, poté se opatrně orovná i olepená plocha.

Zastavíme kotouč a olepené plochy silně počmáráme lojovou pastou.

Zapneme brusku, přiložíme lojovou pastu a přejíždíme rovnoměrně po celé olepené ploše.

Další krok - přiložíme hrubovací pastu k točícímu se kotouči a také ji naneseme (stejným způsobem).

Začneme brousit. Doporučuji začít nějakým odpadovým železem, protože v první fázi kotouč hodně bere, ale teprve se orovnává takže výsledná plocha není ideální.

Jakmile kotouč začne brát rovnoměrně, můžete začít brousit. Během broušení je nutné  přimazávat lojovou a brusnou pastu. Ideální poměr je nutné odzkoušet, obecně se dává o něco více lojové než brusné pasty při hrubování a naopak méně lojové a více brusné při dalším stupni broušení.

Pozor pokud budete brousit bez přimazávání, brusivo se Vám velmi rychle vysype a celá práce s olepováním je pryč, můžete začít znovu.


 
Brusivo - suchý zip 125mm P 320
Naše cena:  7,- Kč vč. DPH
Brown Max tekutá pasta 560ml
Naše cena:  199,- Kč vč. DPH
Brusivo - suchý zip 125mm P 220
Naše cena:  7,- Kč vč. DPH
White Max Plus tekutá pasta 560ml
Naše cena:  199,- Kč vč. DPH